برترین ویدئوها

ماجرای آتش سوزی ساختمان گرنفل

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (بدون رای)
Loading...

دانلود ماجرای آتش سوزی ساختمان گرنفل

آتش‌سوزی برج گرنفل (: Grenfell) در یک برج مسکونی بزرگ در غربلندن در ۱ بامداد ۱۴ ژوئن ۲۰۱۷ آغاز شد و سرانجام صبح همان روز مهار شد. براساس آخرین آمار اعلام شده در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۷ حداقل ۷۹ نفر کشته یا مفقود هستند و ۷۰ زخمی هستند. دلیل این آتش‌سوزی هنوز مشخص نشده‌است.

تلفات و خسارات

براساس آخرین آمار اعلام شده در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۷ حداقل ۷۹ نفر کشته یا مفقود هستند و احتمال دارد این آمار افزایش پیدا کند. در این آتش‌سوزی تعداد زیادی از قربانیان قابل تشخیص نبوده و هویت آن‌ها مشخص نیست بر پایهٔ گزارش‌ها شمار زخمی‌شدگان به ۷۴ تن افزایش یافته‌است گفته می‌شود که حدود ششصد نفر در این ساختمان سکونت داشته‌اند.

رئیس آتش‌نشانی لندن آتش‌سوزی برج مسکونی گرنفل را بسیار جدی و پیچیده توصیف کرده که بیش از دویست آتش‌نشان و چهل ماشین آتش‌نشانی را درگیر کرده‌است.

دنی کاتن کمیسر آتش‌نشانی لندن گفت: در این لحظه بسیار متاسف و اندوهگینم که تایید کنم این حریق شماری تلفات داشته‌است.به گفتهٔ سخنگوی پلیس در عصر ۱۴ ژوئن: هنوز وضعیت حدود ۲۰۰ نفر از ساکنان این ساختمان روشن نشده‌است. ۶۵ نفر تا کنون توسط آتش‌نشانان نجات داده‌شده‌اندبه گفته یک سازمان خیریه مرتبط با پناهجویان اولین قربانی آتش‌سوزی این برج یک پناهجوی سوری به نام محمد الحاج علی است. وی که در سال ۲۰۱۴ به انگلستان آمده بود در رشته مهندسی عمران مشغول به تحصیل بود و محل سکونت وی در این برج بود.

علت آتش‌سوزی

تحقیق‌های منتشر شده در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که آتش‌سوزی این برج از یک یخچال فریزر مدل هات پوینت شروع شده‌است رئیس بازرسی پلیس فیونا مک‌کورمک گفت که این مدل یخچال آزمایش‌های لازم را کامل طی نکرده بود و باید جمع‌آوری می‌شد همین‌طور عایق و کاشیهایی که برای کف این برج استفاده شده بود بررسی ایمنی آن نیز کامل انجام نشده بود که در تحقیقهای مشخص شده این نوع عایق و کاشی نیز سریع شعله‌ور شده‌اند

موضع گیری‌ها و واکنش‌ها

داخلی

ملکه انگلیس با خانواده‌های قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرد

ترزا می نخست وزیر که ضمن یک دیدار خصوصی از محل حادثه گفت که تحقیقات کامل در این مورد انجام می‌شود

صادق خان شهردار لندن این آتش‌سوزی را حادثه عمده اعلام کرده و از تجهیز امکانات شهری برای مقابله با آن خبر داده است.

الیزابت دوم ملکه بریتانیا روز شنبه ۱۷ ژوئن ۲۰۱۷ در پیامی به مناسبت روز تولد رسمی خود از وقوع حوادث این کشور منجمله حمله به مردم انفجار انتحاری و آتش‌سوزی در برج گرنفل ابراز تاثر کرد واکنش ملتش در برابر این حوادث را ستود. این پیام در وبسایت دربار منتشر شده و طی آن آمده است: امروز به طور سنتی روز جشن است اما امسال دشوار بتوان احساس شدید حزن ملی را نادیده گرفت. وی گفت: هرگاه کشور پادشاهی متحده [بریتانیا] در معرض آزمونی دشوار قرار گرفته نشان داده است که در مواجهه با مصائب مصمم است.

اطلاعیه پلیس لندن

استورات کاندی کمیسر اداره پلیس لندن گفت: این حادثه کشور را دچار شوک کرده‌است بنابراین بررسی ابعاد مختلف آن زمانبر خواهد بود. در نتیجه روند رسیدگی به این پرونده پیچیده و خیلی دشوار خواهد بود

تظاهرات

در انگلستان خشم مردم بدنبال آتش گرفتن برج گرنفل افزایش یافت تظاهرات کنندگان به خیابانهای شهر ریخته و خواستار عدالت برای قربانیان شدند. دادگاه تحقیقات جنایی در راه است ولی مدیریت برج هرنوع خطایی را رد می‌کند.

اظهارات شاهدان

برخی از شاهدان عینی گفته‌اند ساکنان این ساختمان ۲۴ طبقه پس از گسترش آتش خود را به خارج از ساختمان پرت می‌کردند. برخی از شاهدان گفتند به هنگام شروع آتش‌سوزی زنگ‌های خطر به صدا در نیامدند و بدین سبب بسیاری از ساکنان ساختمان به موقع متوجه آتش‌سوزی نشدند و ساختمان را ترک نکردند

وضعیت ساختمان

این ساختمان با ۱۲۰ آپارتمان مسکونی و ۲۴ طبقه در منطقه کنزینگتون شمالی سال ۱۹۷۴ ساخته شد که سال گذشته با ۱۰ میلیون پوند هزینه بازسازی شد.

گفته می‌شود این ساختمان به شهرداری منطقه متعلق بوده اما یک شرکت خصوصی اداره آن را به عهده داشته‌است. براساس گزارش‌های منتشر شده این ساختمان سال گذشته نوسازی شده بود اما ساکنان آن در مورد نقص‌های ایمنی از جمله بروز نبودن سیستم هشدار حریق آن اعتراض کرده بودند.

برچسب ها:

نظرات